Zapowiedzi wydawnicze

Autorzy światowych bestsellerów, podróże bliskie i dalekie oraz memy

W najbliższym tygodniu w studiu Empiku zagości Jeff Kinney – autor bestsellerowej serii młodzieżowej „Dziennik cwaniaczka”. Polscy czytelnicy będą mieli także szansę zadać pytania Andrew Childowi, bratu Lee Childa i współautorowi „Strażnika”, który podjął się kontynuacji kultowej serii o Jacku Reacherze. Dla spragnionych podróżniczych historii ciekawą propozycją będą spotkania z Katarzyną Węgrzyn, autorką „Gdzie w Polsce na weekend” oraz Januszem Leonem Wiśniewskim i Eweliną Wojdyło, którzy wrażeniami z wizyty w Nowej Zelandii podzielili się w książce „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna”. Ponadto bohaterką jednego ze spotkań będzie Marta Frej, która dla fanów swoich grafik przygotowała album z autorskimi, błyskotliwymi memami.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

Jeff Kinney – poniedziałek, 12 kwietnia, godz. 18:00

Polscy fani bestsellerowej serii młodzieżowej „Dziennik cwaniaczka” będą mieli szansę zadać pytania Jeffowi Kinney’owi, twórcy postaci George’a Heffleya i jego zwariowanych przygód. Pisarz połączy się ze studiem Empiku z okazji premiery najnowszej części perypetii tytułowego bohatera – „Dziennik cwaniaczka. Zupełne dno” (Nasza Księgarnia). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a tłumaczenie konsekutywne zapewni Ania Rosiak.

Rodzina Heffleyów wyrusza na wakacje w starym wozie kempingowym wujka Gary’ego. Brzmi jak przygoda! Rodzina Grega zamierza spędzić to lato w prawdziwej, najprawdziwszej głuszy. Tylko że w głuszy na ogół grasują jej niezbyt gościnni mieszkańcy – namolne niedźwiedzie, żarłoczne kleszcze i najgorsze z nich wszystkich – skunksy. Czy urlop na łonie natury, który był szczytem marzeń całej rodziny, okaże się zupełnym dnem?

Katarzyna Węgrzyn – wtorek, 13 kwietnia, godz. 18:00

Katarzyna Węgrzyn chciałaby zarazić czytelników podróżowaniem po Polsce i poznawaniem jej zakątków – równie pięknych i zaskakujących, jak cuda natury i architektury, które jeździmy podziwiać do innych krajów. Stąd pomysł na książkę „Gdzie w Polsce na weekend” (Wydawnictwo Znak). Autorka opowie o niej podczas spotkania autorskiego online, które poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

Książka „Gdzie w Polsce na weekend” to przegląd atrakcji turystycznych w każdym województwie w Polsce. Dzięki poglądowym mapom warte odwiedzenia miejsca są tak pogrupowane i opracowane, by przypadkiem nie przegapić leżących koło siebie punktów. Informacje o tym, gdzie można przyjechać z psem albo które trasy da się przejść z wózkiem dziecięcym, pozwolą idealnie dopasować cel podróży do oczekiwań oraz oszczędzić rozczarowań i frustracji. Nawet jeśli pomysł, aby ruszyć na weekend w drugą część Polski, zrodzi się dopiero w piątek rano, ta książka pozwoli podróżnikom odpowiednio zaplanować wyjazd. I na pewno nie pozwoli się nudzić.

Andrew Child – środa, 14 kwietnia, godz. 18:00

Na początku 2020 roku literacki świat zelektryzowała informacja, że Lee Child planuje przekazać bestsellerową serię o Jacku Reacherze swojemu młodszemu bratu, Andrew. Zanim jednak losy byłego majora Żandarmerii Wojskowej całkowicie trafią w ręce nowego autora, twórcy planują napisać wspólnie kilka powieści. Na regały księgarni właśnie trafia pierwsze dzieło dwóch braci – „Strażnik” (Wydawnictwo Albatros). Z tej okazji odbędzie się spotkanie z Andrew Childem, który od teraz będzie kierował losami Reachera. Rozmowę z autorem poprowadzi Katarzyna Borowiecka, a tłumaczenie konsekutywne zapewni Taida Meredith.

Jack Reacher właśnie rozwiązał palący problem – jak powiesić nad barem właściciela pubu, żeby za bardzo nie uszkodzić sufitu? – i nic go już nie trzyma w Nashville. Kiedy więc trafia się podwózka, chętnie z niej korzysta. W sennej mieścinie 120 km od stolicy Tennessee raczej nie ma nic ciekawego, więc pobyt w okolicy skończyłby się pewnie na kawie. Gdyby tylko Reacher nie stał się świadkiem próby porwania. Czterech na jednego. Wprawdzie radził już sobie z większą liczbą przeciwników, ale Rusty Rutherford nie, bo jest specjalistą od informatyki, a nie od walki wręcz. I wyraźnie potrzebuje pomocy. Mieszkańcy miasta mają Rusty’emu za złe, że dopuścił do cyberataku, z powodu którego całe hrabstwo jest sparaliżowane. Ale to nie oni stoją za atakami na niego. Ci, którzy chcą go dopaść, są bezwzględnymi profesjonalistami.

Marta Frej – czwartek, 15 kwietnia, godz. 18:00

Siebie i swoje poglądy można wyrażać na wiele sposobów. Marta Frej, polska malarka, ilustratorka i animatorka kultury, opisuje dzisiejszą rzeczywistość i swój stosunek do niej za pomocą memów. W obrazach z błyskotliwymi, celnymi podpisami porusza wiele trudnych tematów dotyczących m.in. praw kobiet, feminizmu, nietolerancji wobec mniejszości seksualnych czy wykluczenia. Jej profil na Facebooku obserwuje ponad 200 tysięcy osób, a memy z prawdziwymi do bólu hasłami zna pewnie cała Polska.

Z okazji premiery zbioru autorskich grafik Marty Frej, „120 twarzy Marty Frej” (Wydawnictwo RM), ilustratorka pojawi się w studiu Empiku i odpowie na pytania internautów. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka.

Janusz Leon Wiśniewski i Ewelina Wojdyło – piątek, 16 kwietnia, godz. 18:00

Nowa Zelandia – jedno z najbardziej przyjaznych mieszkańcom państw świata. Premierką została tu kobieta po trzydziestce, tutaj kręcono Hobbita, tylko tu mieszka ptak kiwi, a na jednego człowieka przypada sześć owiec. Para podróżników – zakochani w sobie sceptyczny naukowiec (doktor habilitowany chemii), a przy tym poczytny pisarz, i humanistka chłonąca świat wszystkimi zmysłami, pasjonatka życia. Gdy ona opowiada o zapierających dech w piersiach odcieniach krajobrazu, jego fascynuje skład chemiczny basenów błotnych. O swojej fascynującej podróży podczas spotkania online opowiedzą Janusz Leon Wiśniewski i Ewelina Wojdyło, autorzy książki „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna” (Wydawnictwo Wielka Litera). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.

Książka „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna” wypełniona jest maoryskimi legendami oraz opowieściami o przyrodzie i kulturze, o tradycyjnym maoryskim tańcu haka i tatuażach mako, o rybach lucjanach oraz o najpiękniejszych szczytach gór, które kąpią się w chmurach. To książka o korzystaniu z życia pełną piersią. O doznawaniu i smakowaniu. O parzeniu sobie stóp gorącą ziemią, ogłuszającym huku wodospadu i niespotykanych nigdzie indziej odcieniach błękitu i zieleni. O nieznajomych dzielących się swoimi fascynującymi życiorysami i tubylcach zachwalających lokalne atrakcje. O łapaniu chwili. Tym cenniejszej, kiedy ma się u boku ukochaną osobę. I o matematyce związku: szczęściu, które się mnoży, i kłopotach, które się dzieli.