Ciekawostki

Bibliotekarz – jakie trzeba mieć kompetencje?

Bibliotekarze zajmują się codziennymi sprawami związanymi z gromadzenie danych, wydawaniem książek i kontaktem z klientami w bibliotekach publicznych i prywatnych. Aby biblioteka działała sprawniej i lepiej służyła jej czytelnikom, bibliotekarze muszą mieć pewne szczególne umiejętności. Jeśli interesuje Cię praca bibliotekarza, to ten artykuł jest dla Ciebie. W tym artykule opisujemy, jakie umiejętności musi mieć osoba pracująca na stanowiska bibliotekarza oraz przedstawiamy przykłady poszczególnych twardych i miękkich umiejętności.

Bibliotekarz – kwalifikacje

Na rynku pracy w Polsce można znaleźć oferty pracy na młodszego bibliotekarza czy starszego bibliotekarza. Aby zdobyć zatrudnienie na tych stanowiskach, trzeba wykazać się odpowiednią wiedzą popartą kwalifikacjami. Najczęściej osoby wykonujące taki zawód ukończyły bibliotekoznawstwo lub studia podyplomowe o takiej samej nazwie. Często wymóg konkretnego tytułu licencjata lub magistra jest uzależniony od zbiorów placówki. W bibliotekach ikonograficznych przyda się np. wiedza z zakresu katalogowania zbiorów z ekonomii lub historii sztuki. Wysokie kwalifikacje pozwolą na szybkie znalezienie pracy w szkole prywatnej lub instytucji państwowej. Przy szukaniu pracy trzeba być jednak na bieżąco, ponieważ trendy na rynku pracy się dynamicznie zmieniają.

Dlatego, zanim podejmiesz pracę, koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://miastons.pl/biznes-i-edukacja/tak-bedzie-wygladala-praca-w-przyszlosci-zobacz-co-sie-zmieni/.

Bibliotekarz – umiejętności w miejscu pracy

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać umiejętności bibliotekarza w miejscu pracy:

  1. Naucz się kategoryzować przedmioty. Alfabetyzacja mediów to kluczowa umiejętność bibliotekarza. Ćwicząc w pracy iw domu, możesz opanować alfabetyzację i tworzyć bardziej uporządkowane zbiory książek, czasopism i filmów.
  2. Naucz się komunikować z innymi. Komunikacja jest ważna dla bibliotekarza, ponieważ wchodzi w interakcje z innymi bibliotekarzami i asystentami oraz pomaga osobom czytającym znaleźć media. Naucz się doskonalić swoje umiejętności komunikacji werbalnej i niewerbalnej poprzez interakcję z klientami i obserwację współpracowników.
  3. Naucz się organizować swoje miejsce pracy. Kluczową umiejętnością bibliotekarza jest organizacja. Przećwicz organizowanie przestrzeni w domu lub jako wolontariusz, ponieważ może to rozwinąć Twoje umiejętności klasyfikowania zasobów książek lub zwracania wypożyczonych wcześniej przedmiotów.

Bibliotekarza – umiejętności

Umiejętności bibliotekarza to twarde umiejętności branżowe i umiejętności miękkie, które oddziaływają na ich pracę. Umiejętności twarde odnoszą się do korzystania z oprogramowania bibliotecznego oraz umiejętności kategoryzowania poszczególnych informacja. Umiejętności miękkie natomiast odnoszą się do umiejętności, które można wykorzystywać w wielu pracach. Chodzi m.in. o punktualność, krytyczne myślenie lub zarządzanie czasem. Bibliotekarze wykorzystują różne umiejętności w ciągu dnia pracy, aby organizować i ulepszać bibliotekę, pomagać klientom w wyszukiwaniu informacji i kategoryzowaniu książek, filmów i innych mediów.