Nowości

Intymne rozmowy i muzyczne powroty

W najbliższym tygodniu w ramach cyklu Premiera online odbędzie się spotkanie wokół książki „Seksualne życie Polaków” – reportażu Magdy Mieśnik i Piotra Mieśnika, autorów bestsellerowych „Prostytutek”. Nie zabraknie też muzycznych emocji. Gośćmi Empiku będą Marta Bijan oraz zespół Tulia. Artystki opowiedzą o swoich najnowszych albumach. Co więcej, premiera czerwcowego numeru „Pisma. Magazynu Opinii” będzie stanowiła okazję do dyskusji na temat współczesnego oblicza seksualności. W debacie wezmą udział Iga Dzieciuchowicz, Kasia Koczułap i Przemysław Pilarski.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik – poniedziałek, 7 czerwca, godz. 18:00

Co Polacy robią w czterech ścianach swoich sypialń? Rąbka tajemnicy w książce „Seksualne życie Polaków”(Wydawnictwo W.A.B.) uchylają Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik. Z okazji premiery reportażu odbędzie się spotkanie online, podczas którego autorzy opowiedzą o przełamywaniu tabu i zdradzą, co zaskoczyło ich podczas zbierania materiałów. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

„Seksualne życie Polaków” opowiada o tym, jak wygląda drugie, skrywane życie naszych sąsiadów, babć czy znajomych z pracy. Zrywa z Polaków ciepłą kołderkę konserwatyzmu, wstydu i niewinności. I bez zahamowań pokazuje, co znajduje się pod nią naprawdę. Polacy w krótkim czasie, głównie dzięki internetowi, przeprowadzili prawdziwą rewolucję seksualną. Życie seksualne nie toczy się już wyłącznie w sypialniach, lecz także w klubach dla swingersów, studiach BDSM, na wakacjach, w przestrzeni online, a nawet w miejscach publicznych.

Tulia – wtorek, 8 czerwca, godz. 18:00

Nowy rozdział w historii grupy Tulia nosi tytuł „Półmrok”. Zespół łączący w swej twórczości charakterystyczny dla muzyki ludowej biały śpiew oraz nowoczesną produkcję wraca z drugim, całkowicie autorskim albumem. Z okazji premiery krążka Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak wezmą udział w spotkaniu online z internautami. Rozmowę z artystkami poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

O Tulii zrobiło się głośno w październiku 2017 roku. Zespół Depeche Mode opublikował na swoim oficjalnym fanpage’u zaskakującą, folkową wersję jednego ze swoich największych przebojów, „Enjoy the Silence”, w wykonaniu wokalistek ze Szczecina. Rok później ukazała się debiutancka płyta grupy Tulia, którą wypełniły covery utworów tak znakomitych artystów jak Obywatel GC, Wilki, O.N.A, Seweryn Krajewski, Stan Borys czy Dawid Podsiadło, a także zupełnie nowe kompozycje. Album został obsypany nagrodami, m.in. prestiżowym „Fryderykiem” i zyskał status platynowej płyty. W lutym 2019 roku grupa została wybrana do reprezentowania Polski w Konkursie Eurowizji w Tel-Awiwie z piosenką „Pali się (Fire of Love)”.

Tulia powraca z wyczekiwanym krążkiem „Półmrok”. Za wszystkie kompozycje odpowiada duet Sonia Krasny i Nadia Dalin, znany z pierwszych autorskich utworów grupy. Producentem muzycznym albumu ponownie został Marcin Kindla, który współpracował z zespołem przy debiutanckiej płycie.

– „Półmrok” to pełna emocji, uczuć i sprzeczności opowieść o relacji dwojga ludzi. Los jest nieprzewidywalny, a życie pisze różne scenariusze. Wcielamy się w rolę narratorek. Wysłuchajcie naszej opowieści o zmartwieniu, smutku, żalu, rozpaczy, gniewie, samotności, ale też radości, nadziei i sile– zachęcają członkinie zespołu Tulia.

Na spotkanie z artystkami zaprasza Empik wraz z Universal Music Polska oraz Going.

CO NOWEGO – Seks. Czego tak naprawdę się wstydzimy? – Premiera Pisma 06/2021 – środa, 9 czerwca, godz. 18:00

Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu Co nowego będą Iga Dzieciuchowicz, Przemysław Pilarski i Kasia Koczułap. Premiera czerwcowego wydania „Pisma. Magazynu Opinii”stanowi okazję do dyskusji na temat współczesnej seksualności. Rozmowę z ekspertami poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Irlandzki poeta Oscar Wilde napisał pod koniec XIX wieku, że „na tym świecie wszystko sprowadza się do seksu. Poza samym seksem, który sprowadza się do władzy”. Ponad 100 lat później nasza codzienność wydaje się jeszcze bardziej kipieć od seksu. Jest obecny w mediach, kulturze, sporcie, reklamie i codziennych żartach. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że im więcej słyszymy o seksie, tym bardziej rośnie społeczny wstyd z nim związany. Jak często myślimy o własnej seksualności? Czy w ogóle ją rozumiemy? Czy potrafimy rozmawiać z bliskimi o seksie? Skąd czerpiemy informacje na tematy związane z seksualnością i wynikającymi z niej potrzebami? Czy wiemy, do kogo zwrócić się o pomoc? A przede wszystkim, czy w ogóle potrafimy rozpoznać problem? Jak się zmieniła seksualność Polek i Polaków i nasze podejście do seksu? O tym wszystkim porozmawiają goście Empiku podczas premiery czerwcowego „Pisma”.

Iga Dzieciuchowicz – reporterka i feministka, z wykształcenia teatrolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Przez kilka lat była recenzentką „Gazety Teatralnej. Didaskalia” i portalu e-teatr.pl, potem współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Od 2016 roku redaktorka „Codziennika Feministycznego”. Autorka trzeciego sezonu „Śledztwa Pisma”. Wraz z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko jest współautorką książki „Bartoszewski. Droga”. Jej reportaże ukazały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i Onecie; jest stałą felietonistką miesięcznika „Kraków”. W swoich tekstach porusza tematykę praw kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć; poszukuje bohaterek, które uwierzyły w swoją sprawczość i siłę. Interesują ją historie wykluczonych i wszystkich tych, którzy nie akceptują swoich życiorysów – mniejszości seksualnych oraz osób z doświadczeniem przemocy domowej i seksualnej czy skrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości.