Ciekawostki

Proces drukowania książek – od manuskryptu do gotowego egzemplarza

Jak sprawić, by nasza książka zawitała na sklepowych półkach? Wydanie książki trwa dość długo, ale z pewnością się opłaca. Sprawdźmy, jakie etapy trzeba przejść, aby rękopis stał się rozchwytywaną przez czytelników książką. Co trzeba zrobić, aby drukarnia książek przygotowała egzemplarz gotowy do sprzedaży?

Od czego zacząć?

Każdy autor musi podjąć decyzję, czy chce wydawać książkę za pośrednictwem dużego wydawnictwa, czy też niezależnie, to jest w ramach tzw. self publishingu. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Następnym krokiem jest wysłanie manuskryptu (rękopisu) do wydawnictwa drogą elektroniczną. Jeśli recenzent zaakceptuje projekt, można podpisać umowę wydawniczą. Jeśli autor postawił na self publishing, łączne koszty prac redakcyjnych zostaną ujęte w umowie. Jeśli obydwie strony zaakceptują treść umowy, to dochodzi do jej podpisania.

Redakcja – kolejny krok

Najważniejszym etapem procesu wydawniczego jest redakcja tekstu. W jej trakcie zawartość manuskryptu jest sprawdzana pod kątem:

  • ewentualnych niespójności w treści,
  • błędów logicznych i stylistycznych,
  • błędów ortograficznych mających wpływ na treść.

W trakcie redagowania tekstu redaktor nanosi poprawki i – jeśli to konieczne – przedstawia uwagi dotyczące konkretnych fragmentów tekstu. Kolejnym etapem jest redakcja autorska, której celem jest ujednolicenie zmian dotyczących całej treści. Z reguły jest to czynność dość długotrwała, ale przynosi konkretne efekty. Na koniec tekst jest sprawdzany przez korektora.

Przygotowanie książki

Aby drukowanie książek było możliwe, konieczne jest przeniesienie zawartości z cyfrowego pliku tekstowego do końcowego projektu książki. Proces ten nazywa się składaniem i łamaniem tekstu. Następnie projektuje się okładkę, która w założeniu ma:

  • przyciągnąć uwagę czytelnika,
  • nawiązywać do tematu książki,
  • realizować funkcję marketingową.

W trakcie przygotowania książki sporządza się również tzw. blurb, czyli krótki opis (umieszczany najczęściej na ostatniej stronie), który ma nawiązywać do całej treści. Gdy już wszystko jest sprawdzone, ma miejsce druk książek próbnych. Jeśli ogólny projekt jest zatwierdzony, rozpoczyna się drukowanie książek zgodnie z zaplanowanym nakładem. Usługę tą może zrealizować https://drukarniaaria.pl/, która specjalizuje się w drukowaniu różnych popularnych utworów literackich. Firma ta działa profesjonalnie, dotrzymując nakreślonych wcześniej terminów.

Reasumując, wydanie książki to proces żmudny i skomplikowany, ale tylko w ten sposób można dotrzeć ze swą twórczością do szerszego grona odbiorców.