Uwolnij książki z Galerią Bronowice!
Mówi się, że książka żyje dwa razy: pierwszy w głowie autora, a drugi – w dłoni czytelnika. Teraz, dzięki akcji bookcrossingowej, można ofiarować jej jeszcze wiele okazji, aby mogła odżyć. Wydarzenie odbywa się w dniach 7-9 października na terenie Galerii Bronowice. Każdy, kto posiada w swojej domowej bibliotece przeczytane tytuły, może przynieść je do centrum handlowego i bezpłatnie wymienić na inne książki. Dodatkowo przewidziano specjalny „artystyczny” regał oraz warsztaty dla dzieci.
Bookcrossing, idea mająca swoje początki jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku, zdobywa obecnie coraz większy rozgłos. Od 2001 roku, w którym amerykański programista Ron Hornbaker utworzył pierwszą stronę dla bookcrosserów, na całym świecie „uwolnionych” zostało około 5,5 mln książek. Coraz popularniejsze stały się nie tylko strony internetowe, ale także stacjonarne czy mobilne punkty wymiany.
Ogólnoświatowy ruch wymiany książek zagląda również pomiędzy regały w Galerii Bronowice – i to już kolejny rok z rzędu. Tej jesieni akcja odbywa się w dniach 7-9 października. Punkt bookcrossingowy pojawił się na poziomie 0 obiektu.
– Akcja wymiany książek w Galerii Bronowice to kolejna już odsłona tego popularnego, przyciągającego prawdziwe tłumy osób wydarzenia, promującego czytelnictwo i pokazującego, że czytanie jest modne. Zadbamy o to, aby zarówno starsi, jak i młodsi czytelnicy znaleźli tu coś dla siebie i miło spędzili czas. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału – mówi Aleksandra Mańka, Dyrektor Galerii Bronowice.
Jak wymienić się książkami? Zasady są proste.
Jeśli masz w domu pozycje, które z jakiegoś powodu zalegają na półce, zabierz je z sobą i przyjdź do Galerii Bronowice. Tu bezpłatnie wymienisz je na inne, zyskując w ten sposób wiernych przyjaciół na długie zimowe wieczory, a oddane tytuły znajdą nowych właścicieli. Z regału bookcrossingowego możemy zabrać tyle samo książek, ile przynieśliśmy. Wydarzenie stanowi też świetną okazję, aby wymienić się opiniami z innymi czytelnikami. Należy pamiętać, że w akcji biorą udział książki niezniszczone, kompletne, nie starsze niż wydane w 2001 roku. Nie mogą to być również podręczniki czy wielotomowe encyklopedie i słowniki.
Dodatkowo – Sztuka z Regału i Regał Dziecięcy. Wśród bookcrossingowych regałów pojawiły się również dwa specjalne. Pierwszy – pod opieką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która pragnie podzielić się swymi wydawnictwami. Chętnie wymieni się też książkami o malarstwie, rzeźbie, grafice, fotografii, architekturze, by pozyskać nowe tytuły do swojej biblioteczki. Na drugim znajdują się tylko książki dla dzieci i młodzieży, tak, by odwiedzającym Galerię dzieciom i ich rodzicom łatwiej było znaleźć interesujące tytuły.
Warsztaty dla najmłodszych
„Wyprawa w świat wyobraźni”. W piątek 8 października w godz. 15:00-18:00 odbędą się także zajęcia zorganizowane przez Bibliotekę Kraków. Pracownicy Filii nr 16 oraz Filii nr 20 przygotowali dla dzieci warsztaty. W czasie spotkania uczestnicy będą mogli wysłuchać opowiadania o kocie, który pierwszy raz odwiedza bibliotekę. Historia przedstawiona zostanie za pomocą techniki kamishibai. W części warsztatowej, z przygotowanych materiałów, dzieci będą mogły wykonać zakładkę w kształcie kota.